Deje sa mi

Možno máš vzťah, ktorý v tebe vyvoláva zmätok. Možno ide o vzťah s niekým starším. Na jednej strane cítiš radosť, nadšenie, zvedavosť, vzrušenie, túžbu, vďačnosť. Možno aj zamilovanosť. Na druhej strane však cítiš neistotu a zdá sa ti, že sa vzťah nevyvíja podľa teba, ale podľa neho. Možno máš pocit, že to nie je vyvážený, zdravý vzťah. A možno je to, čo prežívaš, grooming. Cieľom takéhoto „spracovávania“ (z angl. groom – pripraviť, prichystať, spracovať) je sexuálne zneužívanie.

Sexuálne zneužívanie vedie k dlhodobým negatívnym následkom.

Ak sa cítiš neisto, skús zistiť, či nezažívaš niektoré zo stratégií groomingu.

Keď sa ti niečo také stane, v žiadnom prípade to nie je tvoja vina. Človek, ktorý manipuluje inými, to nemá napísané na čele a o svojich nekalých úmysloch nehovorí otvorene.

Neboj sa vyhľadať pomoc. Nájsť cestu von z manipulácie a odpútať sa od takého človeka je nesmierne ťažké. Nikto na to nemusí byť sám. Je dôležité vyhľadať pomoc aj preto, aby sa – pokiaľ nie je neskoro – predišlo sexuálnemu zneužívaniu. Takýto krok z tvojej strany však môže tiež pomôcť ochrániť iných (najmä ak páchateľ pôsobí v organizácii či inštitúcii, kde má prístup k deťom a dospievajúcim).

Grooming

V angličtine znamená groom doslovne pripraviť, prichystať, spracovať. V kontexte sexualizovaného násilia označuje situáciu, keď si (zväčša) dospelý vybuduje vzťah, dôveru a emocionálne spojenie s dieťaťom alebo dospievajúcim, aby ho mohol manipulovať a napokon sexuálne zneužiť. Takéto „spracovávanie“ môže prebiehať dlhodobo, celé týždne, mesiace, ba aj roky. Môže k nemu dochádzať online, offline alebo oboma spôsobmi. Mnohé fázy nadväzovania kontaktu a budovania vzťahu dôvery, pripútavania, opantávania či „namotávania“ môžu byť pre dieťa či dospievajúceho veľmi príjemné, môžu v ňom vzbudzovať radosť, nadšenie, vzrušenie, túžbu, vďačnosť. Objekt záujmu groomera môže dokonca prežívať zamilovanosť. Páchateľ používa rôzne stratégie manipulácie, aby obeť primäl k poslušnosti a povoľnosti. Zároveň sa ju snaží presvedčiť, že jej konanie je dobrovoľné. Obeť sa v takom „vzťahu“ môže často cítiť veľmi zmätene, nevyzná sa vo vlastnom prežívaní.

Následky sexuálneho zneužívania

Sexuálne zneužívanie v detstve či dospievaní môže viesť k rôznym negatívnym následkom. Vyhľadaj pomoc, ak na sebe zbadáš napríklad niektorý z týchto príznakov:

  • pokles sebaúcty a sebahodnoty; možno sa cítiš ako poškodený tovar, ktorý stratil na hodnote,
  • nenávisť voči vlastnému telu,
  • obavy, že ťa iní nepochopia a zavrhnú, ak by sa dozvedeli, čo sa ti stalo,
  • pochybnosti o tom, či vôbec možno niekomu veriť, keď sa aj z ľudí, ktorí sa javia ako milí, láskaví a dobrí, môžu vykľuť páchatelia sexualizovaného násilia,
  • smútok i hnev, že ťa nikto neochránil pred zneužitím,
  • nemôžeš odohnať z mysle nepríjemné spomienky, ktoré sa ti vynárajú znenazdajky v rôznych situáciách,
  • zúfalú túžbu nájsť nejakú úľavu od psychickej bolesti (napr. v jedle, alkohole, drogách, v sebapoškodzujúcom konaní alebo samovražedných myšlienkach).

 

Keď sa staneš terčom manipulácie, groomingu, pravdepodobne trpíš aj výraznými pocitmi viny a hanby. Navyše možno bojuješ s veľmi zmiešanými pocitmi voči osobe, ktorá ťa zneužívala. Páchateľa môžeš zároveň milovať aj nenávidieť. Môžeš si priať, aby bol potrestaný za to, ako ti ublížil, a zároveň môžeš mať potrebu sa ho zastávať.

Nech majú následky zneužívania akúkoľvek podobu, netreba ich podceňovať. Čas sám o sebe nevylieči rany na duši. Treba ich najprv odkryť a trpezlivo ošetriť. Pomoc existuje, neváhaj ju vyhľadať.