Deje sa niekomu

Možno máš pocit, že sa správanie dieťaťa či dospievajúceho v tvojom okolí zmenilo. Trávi veľa času s nejakou (zväčša dospelou) osobou, ale nechce o tom hovoriť. Má veľa nových vecí, ale nehovorí o tom, odkiaľ sú. Menej rozpráva o svojich myšlienkach a pocitoch. Možno je obeťou groomingu.

Objektom záujmu manipulátora, ktorý buduje emocionálne spojenie s cieľom sexuálneho zneužívania, sa môže stať ktorékoľvek dieťa či dospievajúci. Zraniteľnejšie sú však tie deti, ktoré v rovesníckej skupine nie sú populárne, trápia sa pre problémy v rodine, trávia veľa času samy alebo bez dohľadu, majú zníženú sebadôveru a negatívny obraz o sebe samých, majú telesné alebo mentálne znevýhodnenie alebo už v minulosti zažili zneužívanie.

Jadrom groomingu, teda manipulácie, „spracovávania“ dieťaťa či dospievajúceho je navodenie dôvery a jej neskoršie zneužitie. Dôvera otupuje ostražitosť a uľahčuje lapenie sa do pasce manipulácie. Páchateľ vytvára príležitosti na to, aby spolu trávili čas osamote. Emočne vzďaľuje obeť od možných zdrojov ochrany (rodičov, priateľov). Proces groomingu môže dieťa či dospievajúci subjektívne prežívať ako romantický vzťah. Vôbec si nemusí uvedomovať, že je objektom manipulácie. Šancu všimnúť si, že niečo nie je v poriadku, majú skôr ľudia okolo nej. Toto sú možné varovné signály v správaní detí dospievajúcich.

Ak máš pocit, že sa toto niekomu v tvojom okolí deje, môžeš mu pomôcť ako kamarát či kamarátka alebo rodič či iná dospelá osoba.

Varovné signály, že dieťa je terčom groomingu

  • má darčeky neznámeho pôvodu (napr. hračky, oblečenie, o ktorých nechce povedať, ako k nim prišlo),
  • dostáva veľa správ od niekoho online,
  • veľa hovorí o inej konkrétnej osobe, s ktorou chce tráviť čas,
  • pri stretnutí s konkrétnou osobou preferuje byť osamote (bez vašej prítomnosti),
  • nechce sa zhovárať o tom, čo robí (ako trávi čas) s konkrétnou osobou,
  • zrazu vám prestane rozprávať o bežných veciach, napr. o tom, aký malo deň,
  • už si od vás nepýta rady,
  • trávi viac času samo vo svojej izbe.

Tieto prejavy v správaní dieťaťa nie sú samy osebe dôkazom toho, že dieťa je sexuálne zneužívané. Môžu signalizovať skoršie štádiá prípravy na plánované zneužitie dieťaťa. Rovnako nemožno vylúčiť, že odzrkadľujú iné problémy v živote dieťaťa. V každom prípade však predstavujú signály, ktorým treba venovať pozornosť.  

Varovné signály, že dospievajúce dievča či dospievajúci chlapec je terčom groomingu

  • má omnoho staršiu priateľku alebo priateľa,
  • má nevysvetliteľné dary (napr. bižutériu, elektroniku) a odmieta hovoriť o ich pôvode,
  • nechce hovoriť o tom, ako trávi čas s konkrétnou osobou alebo o tom klame,
  • vynecháva školu alebo iné aktivity,
  • trávi menej času s priateľkami a priateľmi alebo náhle zmení priateľský okruh,
  • dostáva veľa správ od konkrétnej osoby online,
  • neželá si vašu prítomnosť pri stretnutí s konkrétnou osobou,
  • zrazu sa vyhýba rozhovorom o svojich myšlienkach a pocitoch.

Tieto prejavy v správaní nie sú samy osebe dôkazom toho, že dochádza k sexuálnemu zneužívaniu. Môžu signalizovať skoršie štádiá prípravy na plánované zneužitie. Rovnako nemožno vylúčiť, že odzrkadľujú iné životné problémy. V každom prípade však predstavujú signály, ktorým treba venovať pozornosť.  

Podpora a sprevádzanie pre kamarátku či kamaráta

Pokús sa v rozhovore poukázať na rozdiely medzi rešpektujúcim a manipulatívnym, zdravým a nezdravým vzťahom. Pokiaľ sa ti zdá, že vidíš znaky groomingu, pomenuj ich. Zaujímaj sa o to, ako sa kamarátka či kamarát cíti v situáciách, keď manipulátor požaduje utajovanie „vzťahu“ a aktivity, ktoré môžu byť jej či jemu nepríjemné. Povzbuď obeť groomingu, aby vyhľadala pomoc. Môžeš jej ukázať túto stránku. Ponúkni jej asistenciu pri hľadaní pomoci (linky dôvery, odborníci a odborníčky, dôveryhodní dospelí). 

Podpora a sprevádzanie pre dieťa a dospievajúceho dievčaťa či chlapca

Nájdite vhodnú chvíľu na rozhovor s dieťaťom či dospievajúcim. Nevytvárajte v ňom pocit, že je na výsluchu. Zaujímajte sa o jeho vzťah a o to, ako ho prežíva. Rozprávajte sa s ním o zdravom vzťahu a o súhlase.

Ak v rozhovore vychádza najavo, že sa niekto k dieťaťu či dospievajúcemu správal manipulatívnym spôsobom, ktorý zodpovedá groomingu, nijako nekritizujte to, ako si v danom „vzťahu“ počínali. Pamätajte, že je veľmi ľahké padnúť do pasce manipulácie. Uistite dieťa či dospievajúceho, že ho v žiadnom prípade neobviňujete.

Dajte mu najavo, že ste tu pre neho a že mu chcete byť oporou. Odpútanie sa od manipulátora je pre mnoho obetí náročné. Obeť sa môže groomera zastávať, prechovávať voči nemu pozitívne alebo zmiešané city a pokúšať sa s ním udržiavať kontakt.

Ak máte pocit, že dochádza k sexuálnemu zneužívaniu, reagujte.

Ak ku groomingu dochádza v škole alebo v organizovanej voľnočasovej aktivite, môže sa to považovať za sexuálne obťažovanie alebo diskrimináciu. Môžete sa obrátiť na Národné stredisko pre ľudské práva.

Okrem toho, že sa o situácii pozhovárate s dieťaťom či dospievajúcim dievčaťom alebo chlapcom, môžete tiež konfrontovať možného páchateľa.

Konfrontácia groomera s dospelými

Konfrontácia osoby podozrivej z groomingu by nemala byť útočná, pretože nie každé správanie, ktoré nesie niektorý zo znakov groomingu, ním aj musí byť. Zoznámte sa s danou osobou, vysvetlite jej, že vo vašej rodine alebo inštitúcii platia isté hranice (fyzického kontaktu s dieťaťom; že vždy viete, s kým dieťa je a čo robí; že neprijímate darčeky od osôb mimo rodiny; že sa nesprávate k vybraným deťom privilegovane a pod.). Požiadajte ju, nech vám pomôže tieto hranice dodržiavať. Ak osoba nemá zlé úmysly, obyčajne sa ospravedlní a bude hranice dodržiavať. Ak ide o skutočného páchateľa, bude vedieť, že niečo tušíte a že ďalší kontakt s dieťaťom je pre neho nebezpečný a obvykle prestane.